Інформація щодо причин виникнення заборгованості ДП «Енергоринок» перед виробниками електричної енергії з альтернативних джерел (ВАД) за товарну продукцію червня 2019 року, роботи щодо сплати дебіторської заборгованості та роботи щодо підготовки законопроекту про погашення боргів на оптовому ринку електричної енергії України (ОРЕ)

1. Виникненню заборгованості ДП «Енергоринок» (слід зазначити – вперше за історію діяльності ОРЕ) перед ВАД, яким відповідно до Закону України «Про альтернативні джерела енергії» гарантовані повні розрахунки за вироблену та продану ними електричну енергію, було спровоковано рядом факторів, а саме:
- Дефіцит коштів, який виник внаслідок:

  • значного зниження у червні 2019 року перерахування коштів зі сторони електропостачальних компаній та операторів системи розподілу за куповану в ДП «Енергоринок» електричну енергію. Зазначений дефіцит створено електропостачальними компаніями та операторами системи розподілу в результаті акумулювання коштів для забезпечення банківської гарантії, необхідної для роботи на новому ринку електричної енергії.
  • не відшкодування НКРЕКП втрат електропостачальним компаніям (постачальникам універсальних послуг) від здійснення постачання електричної енергії певним категоріям споживачів за період з січня 2019 року по червень 2019 року , що слідує з судових справ та листів компаній.

Таким чином, станом на 01.07.2019 заборгованість електропостачальних компаній та операторів системи розподілу за червень 2019 року перед ДП «Енергоринок» становила – 2,9 млрд. грн., станом на 15.07.2019 (дата остаточного розрахунку за червень) – 2,3 млрд. грн., тобто надходження склало біля 600 млн. грн. при середньо статичних показниках надходження за аналогічні минулі періоди 8-10 млрд. грн.

В той же час заборгованість ДП «Енергоринок» перед ВАД станом на 01.07.2019 становила – 2,3 млрд. грн., станом на 16.07.2019 (дата остаточного розрахунку за червень) – 2,1 млрд. грн. Враховуючи те, що ДП «Енергоринок» з 01.07.2019 відповідно до законодавства припинено здійснення купівлі-продажу електричної енергії, а, отже, були відсутні інші поточні надходження крім доплат, які здійснювали дебітори, зазначена заборгованість залишилась непогашеною.

- Відмова НКРЕКП внести запропоновані ДП «Енергоринок» зміни до розподілу коштів, встановленого постановою НКРЕКП від 29.12.2017 №1611 щодо першочергової виплати коштів виробникам, повні розрахунки з якими гарантовані державою. Прийняття відповідної постанови дозволило б протягом червня 2019 року здійснювати пріоритетні виплати ВАД, що в свою чергу мало забезпечити рівень оплати 95% та дозволило б в повному обсязі розрахуватись з ними за рахунок доплат у липні 2019 року. У зв’язку вище викладеним, ДП «Енергоринок» подано судовий позов щодо визнання протиправною бездіяльність НКРЕКП.

2. Робота з дебіторами з метою погашення заборгованості останніми та повного розрахунку з ВАД за товарну продукцію червня 2019 року. Так, надходження коштів за період з 16.07.2019 по 01.02.2020 в оплату електричної енергії склало – 1,6 млрд. грн. в т. ч. відповідно до ЗУ №2711-IV – 28,7 млн. грн. Зазначені кошти (крім кошів, що надійшли як погашення боргів згідно з ЗУ №2711-IV) повністю перераховані в оплату заборгованості перед ВАД. Станом на 01.02.2020 заборгованість перед ВАД становить –516 млн. грн.

3. Інформація щодо законопроекту про особливості погашення заборгованості за електричну енергію, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії.

На виконання протокольного рішення наради, яка відбулась 17 вересня 2019 року під головуванням Міністра енергетики та захисту довкілля України Оржеля О. А., на майданчику ДП «Енергоринок» поновлено роботу робочої групи з питань доопрацювання законопроекту щодо погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії.

За результатами роботи доопрацьований та узгоджений проект Закону України «Про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії» 6 листопада 2019 року зареєстровано під номером 2386. 29.11.2019 Комітетом з питань енергетики та житлово-комунальних послуг прийнято рішення рекомендувати Верховній Раді України проект Закону про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії, реєстр. №2386 від 06.11.2019 прийняти за основу та в цілому.

З метою ефективного врегулювання заборгованості розроблено та зареєстровано ще чотири законопроекти:

1. №2387 «Проект Закону про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» (щодо заходів, спрямованих на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії)» (забезпечення джерела погашення заборгованості);

2. №2388 «Проект Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо джерел формування спеціального фонду» (спрямування акцизного податок з виробленої в Україні електричної енергії в спеціальний фонд держбюджету);

3. №2389 «Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо заходів, спрямованих на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії»;

4. №2390 «Проект Закону про внесення змін до Кодексу України з процедур банкрутства (щодо заходів, спрямованих на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії)». 18.12.2019 Комітетом Верховної Ради України з питань економічного розвитку прийнято рішення внести проект Закону України про внесення змін до Кодексу України з процедур банкрутства щодо заходів, спрямованих на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії (реєстр. №2390) на розгляд Верховної Ради України, рекомендувати включити його до порядку денного сесії Верховної Ради України та за результатами розгляду в першому читанні прийняти за основу.

Слід зазначити, що в Указі Президента від 8 листопада №837/2019 Кабінету Міністрів України доручено вжити заходів щодо розроблення, внесення на розгляд Верховної Ради України та супроводження законопроекту щодо погашення заборгованості, що утворилася на Оптовому ринку електричної енергії України. Терміном виконання до 31 грудня 2019 року.

Таким чином, ДП «Енергоринок» вживає всіх необхідних заходів щодо розрахунків з ВАД за товарну продукцію червня 2019 року відповідно до вимог Закону України «Про альтернативні джерела енергії», а також проводить претензійно-позовну роботу з дебіторами підприємства, та закликає останніх, негайно розрахуватись в повному обсязі за товарну продукцію 2019 року та виконувати зобов’язання відповідно до рішень суддів та договорів.

Вкотре, звертаємо увагу виробників електричної енергії, що єдиним можливим способом погашення заборгованості ДП «Енрегоринок» – реалізація механізмів, що передбачені законопроектом №2386, а передумовою цього, є повне погашення боргів перед ВАД за червень 2019 року.

Просимо виробників електричної енергії з розумінням віднестись до ситуації, об’єктивно проаналізувати дії, які вживаються ДП «Енергоринок» та утриматись від кроків, які зашкодять реалізації вище описаного єдиновірного сценарію.